Se VI.B jsme vyrazili za koni Převalského do výběhu na Dívčích Hradech. Cesta poměrně daleká, ale stála za to. U obory nás čekala slečna lektorka z pražské ZOO, jejíž je to detašované pracoviště, kde se vypásáním snaží vrátit území původní step a ještě tyto koně zvykají volnější přírodě. Seznámila nás se samcem, valachem, vůdcem stáda a jeho 3 družkami. Dozvěděli jsme se o mezinárodním záchranném programu, mezinárodní plemenné knize, kterou vede pražská ZOO. Cílem je z posledních 13 v přírodě odchycených koní vychovat další generace, které se do přírody pouště Gobi zpět vrací. Děti hádaly, jak se kůň Převalského liší od koní chovaných lidmi, že je to poslední na světě divoký kůň, dozvěděly se, jak se koně vybírají, jak se připravují na 2 dny trvající let do Mongolska, že pomáhají vojáci a vojenské letadlo, jak si koně zvykají rok na tamější podmínky a učí se žít ve volné přírodě a soužít s místním stádem. Více na stránkách ZOO https://www.zoopraha.cz/kone-prevalskeho-na-divcich-hradech.
90 minutové povídání uteklo, bylo nabité zajímavostmi nejen o koních, ale i o dalších živočišných ohrožených druzích, o které se ZOO Praha stará – program záchrany goril, gaviálů či čertů tasmánských.
Ohradu jsme si obešli a koně viděli i z dalších vyhlídkových míst. Po krátké svačinové pauze děti dostaly mapy a dále se orientovaly podle nich. Vyšli jsme na výhledy na Prahu a zblízka jsme si prohlédli vápencové uložené vrstvy tzv. Barrandienu. Seběhli jsme do Prokopského údolí k jezírku, tam byla další pauza v chládku, protože se udělalo opravdu velké teplo. Pokračovali jsme k ZOOkoutku, kde několik děvčat nadšeně krmilo a hladilo kozy. Děti dostaly úkoly o floře a fauně této oblasti, dozvěděly se o nadšeném přírodomilci panu Foglarovi a promyslely, proč je nutná ochrana tohoto vzácného území.
Poté nás čekal poměrně strmý výstup zpět na tzv. barrandovské plotny a opět kolem ohrady s koňmi zpět k metru, kde jsme exkurzi zakončili na super dlouhé klouzačce na hřišti za bazénem, která rozesmála a rozběhala i ty nejunavenější.
Exkurze přispěla ke stmelení kolektivu. Děti se společně bavily, smály a nabízely si to nejcennější v tomto horkém dnu – vodu.
Pavlína Ben Saidová, Irena Čermáková, Olga Roháčková