Na Vltavu s VIII. A

V zeměpise jsme probrali hydrosféru Česka a povídali si o Praze a Středočeském kraji. Proto se nám moc hodila výstava ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy Vltava, proměny historické krajiny.

Protože bylo v pátek krásné počasí, zvolili jsme výstup z autobusu na křižovatce Žalov a prošli se přes Holý vrch a stinným Tichým údolím až k Zámku v Roztokách. Cestou krásná zelená docela divoká příroda a hlavně bez lidí!

Výstava byla rozdělená do několika sekcí – historická mapa řeky z let 1800 – 1815, povídání o vývoji dopravy s modely parníků, mapy výstavby vodních děl, velká sekce o vorařství, jež se právem v prosinci r. 2022 dostalo na seznam nehmotných památek UNESCO, dobové fotografie a pohlednice. Úžasný byl model připravený ve spolupráci se stavební fakultou ČVUT v měřítku 1 : 8000, kde jsme mohli pozorovat původní tok řeky Vltavy a vzedmutí její hladiny postavením přehrad Orlíku, Slap a Lipna. Děti si všimly zatopených osad, domů, cest. Například Orlík nebo Zvíkov už se netyčí vysoko na skále nad řekou, ale o dost níže nad hladinou přehrady. Všimli jsme si jsme tradičních Svatojánských proudů a našli „srdce Vltavy“ – meandry horního toku navždy ztracené na dně Lipenské přehrady. Několik dětí ukazovalo místo, kde mají chatu nebo kam jezdí.

Našli jsme informace o vodáctví, o trampingu, o módě 2. bydlení. A potvrdili si mnoho důvodů, proč se přehradní nádrže na řekách staví a jaké konkrétní cíle plní tzv. Vltavská kaskáda.

Vyplněné pracovní listy jsme ještě prošli následující hodinu ve škole a poznatky z výstavy jsme si tak upevnili.

Byl čas i na procházku na Tyršovo náměstí a osvěžení zmrzlinou. Myslíme, že to byla povedená exkurze.

Irena Čermáková a Klára Mušková