Zájezd do Zájezdu

S oběma osmými třídami jsme ve čtvrtek 16. 11. vyrazili do Zooparku Zájezd.

Objednané jsme měli v rámci přírodopisu dva lektorské programy o savcích. První v centrální části u lemurů – poznali jsme 5 zde žijících druhů, viděli kočkodany, drápkaté opičky, surikaty, zvláštní morčata a málo známé mary. O každém druhu jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí, jak z divoké přírody, tak z jejich chovu. Lektorka lemury krmila, každý má jméno a očividně jsou na lidský přístup zvyklí. Už je jim chladno, tak s otevřenými náručemi nasávali poslední sluneční paprsky.

Ve druhé odlehlejší části jsme si povídali o asijských liškách, rysech, veverkách a klokanech.

V části s domestikovanými zvířaty jsme krmili lamy alpaky, okoukli velbloudy a děti si hladily kozy, králíky a prase. Zážitek měly z klece se zvědavými veverkami, které lezly dětem málem po rameni a kapuci.

Na závěr jsme se ohřáli v expozici Terária, kde je i největší veřejně přístupná kolekce chameleonů na světě.

Je to prý ta nejkrásnější zoo jen kousek za Prahou směrem na Kladno, v pravé české přírodě vedle Okoře v malé obci Zájezd. Spokojeně tu žije přes 100 druhů exotických a domácích zvířat. A my odcházeli také spokojení, děti si znalosti procvičily v malém kvízu.

Irena Čermáková