SOUTĚŽ MLADÝ DEMOSTHENES

Mladý Demosthenes je celostátní soutěž v umění komunikace. I na naší škole proběhla jedno květnové odpoledne tato dětmi oblíbená soutěž.

Cílovou skupinou byli žáci 2. stupně a to ve dvou kategoriích podle ročníků. Všichni účastníci soutěžili v minutovém až dvouminutovém monologu na připravené i na nepřipravené téma.

Letošního školního kola se zúčastnilo devět žáků v I. kategorii (6. a 7. ročník) a čtyři žáci v II. kategorii (8. a 9. ročník).

Z projevů jsme se dozvěděli například o sportech, o zvířatech, o domácích mazlíčcích a péči o ně, o kamenech, ale také o fungování 3D tiskárny a o vojenské technice.

V mladší kategorii zvítězil V. Šourek ze VII. C a ve starší kategorii M. Kuník z IX. B.

Kdo byl vlastě Demosthenes?

Byl to athénský politik a řečník, který žil více než 300let př.n.l.

V mládí vystudoval i přes výraznou vadu řeči rétoriku. Později se živil psaním soudních řečí.

Po bitvě u Kránnónu v roce 322 př.n.l. byl odsouzen k trestu smrti a uprchl z Athém na ostrov Poros, kde se vzhledem nerespektování chrámového azylu ze strany jeho nepřátel otrávil.

Demosthenes je považován za nejslavnějšího řečníka antického Řecka a podle jeho řečí proti Filipu II. Makedonskému vzniklo pojmenování filipika.

Vítězům gratulujeme a všem mluvčím děkujeme za milý zážitek.

Irena Hajdová, Jitka Farová, Michal Peroutka